Fizjobalance – fizjoterapeuta Gdynia

Terapia manualna Gdynia – technika tkanek miękkich w Fizjobalance

Terapia manualna tkanek miękkich

Terapia manualna tkanek miękkich polega na wykorzystaniu określonych technik manualnych, mających na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego ( mięśni, ścięgien, więzadeł i powięzi).

Wstępem do terapii manualnej jest zawsze ocena stanu napięcia poszczególnych mięśni, ich bolesności bądź asymetrii pomiędzy dwiema stronami ciała. Bardzo często przyczyną bólu różnych części ciała jest tzw. dysbalans mięśniowo-powięziowy, który polega na zwiększonym napięciu i skróceniu jednych tkanek i zbytnim rozciągnięciu innych. Zbiór różnych technik dostosowanych indywidualnie do potrzeb, umożliwia uzyskanie ich rozluźnienia i powrót do fizjologicznej równowagi.

W terapii manualnej wykorzystuje się takie techniki, jak:

Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w tkankach, uzyskamy przyspieszoną regenerację tkanek, co będzie skutkować zmniejszeniem bólu, poprawą giętkości mięśni i powięzi, poprawą płynności ruchu oraz przywróceniem prawidłowego zakres ruchu w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób. Skuteczność powyższych technik została udowodniona naukowo, a ich stosowanie jest bezpieczne dla pacjenta.

Terapię manualną tkanek miękkich stosujemy w przypadku:

Cennik

Zobacz również

Jak wygląda zabieg

Terapia manualna może przebiegać różnie, w zależności od konkretnego przypadku i problemu pacjenta. Zazwyczaj pacjent leży lub siedzi na specjalnej leżance, podczas gdy rehabilitant – szybko i zdecydowanie – uciska wskazane miejsca na kręgosłupie. Każde dźwięki „łamania” i „chrupnięcia” podczas terapii manualnej nie powinny niepokoić – dzieje się tak, ponieważ następuje przemieszczenie się stawów na odpowiednie miejsce, jak i ulatnia się powietrze znajdujące się między kośćmi.

 

Jak się przygotować do zabiegu

Przed przystąpieniem do terapii manualnej, pacjent powinien przynieść wyniki badań kręgosłupa, w tym zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny. Oczywiście każda terapia manualna rozpoczyna się również od dokładnego wywiadu z pacjentem, jak i obserwacją. W Fizjobalance uważnie obserwujemy jak dany pacjent stoi, porusza się czy zmienia pozycję ciała. Na postawie tych danych możemy dobrać odpowiednie techniki terapii manualnej, tak aby w pełni skutecznie i bezpiecznie wyleczyć pacjenta.

 

Osoby z problemami kręgosłupa powinny jak najbardziej skorzystać z zabiegów terapii manualnej nie tylko dlatego, że ich to wyleczy, ale również mocno zrelaksuje i odpręży. Spokój ciała, jak i umysłu jest ogromnie ważny w życiu codziennym, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu w Gdyni.

 

Terapia manualna tkanek miękkich

Technika tkanek miękkich w terapii manualnej to nie tylko masaż, ale także manipulacje powięziowe (rozluźnianie), poizomeryczne relaksacje mięśni (obniżenie napięcia mięśni), czy flossing – polecany głównie osobom uprawiającym sport. Flossing polega na owinięciu uszkodzonych miejsc specjalną taśmą elastyczną, a następnie – podczas gdy utrzymywany jest ucisk – pacjent wykonuje określone ćwiczenia i ruchy. Dzięki takiej terapii manualnej tkanki są zregenerowane.

 

Przeciwwskazania

Jak w przypadku wielu zabiegów, tak i w terapii manualnej jest wiele przeciwwskazań do jej wykonywania. Dzieli się je na względne i bezwzględne. Wśród względnych wymienić można osteoporozę, stany zapalne, czy przepuklinę jądra miażdżystego. Bezwzględne z kolei to nowotwory, złamania, zwichnięcia, zaburzenia psychiczne czy gruźlica kości. Należy dokładnie się zapoznać z wszystkimi przeciwwskazaniami, aby wiedzieć, czy terapia manualna jest dla pacjenta w pełni bezpieczna.

 

Również podczas wywiadu ze specjalistą dobrze jest wspomnieć o wszystkich schorzeniach, na jakie chorujemy lub chorowaliśmy.

 

Fizjobalance zaprasza

Odwiedź nasz gabinet w Gdyni i umów się na zabieg terapii manualnej. Obiecujemy, że zajmiemy się Tobą profesjonalnie, zapewniając komfort i dobre samopoczucie przez cały przebieg wizyty. Odpowiadamy na każde pytania, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.