Fizjobalance – fizjoterapeuta Gdynia

Drenaż limfatyczny Gdynia – specjalny masaż w Fizjobalance

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to bardzo skuteczny rodzaj specjalistycznego masażu. Polega on na stymulacji układu limfatycznego poprzez powolne, bezbolesne ruchy, techniki jedynie na poziomie skóry i tkanki podskórnej. Powoduje udrożnienie i przepychanie limfy oraz poprawę krążenia żylno- limfatycznego, wpływając na likwidację obrzęków oraz wysięków pochodzenia limfatycznego.

Masaż limfatyczny stosowany jest z powodzeniem we wszelkiego rodzaju obrzękach kończyn dolnych (wrodzone i nabyte obrzęki limfatyczne), jak i górnych (np. po mastektomii – amputacja piersi, kiedy węzły chłonne pachowe są wycięte i odpływ limfy do tych naczyń jest niemożliwy, co powoduje obrzęki). W ortopedii drenaż znajduje zastosowanie przy skręceniach i stłuczeniach, w celu usunięcia opuchlizny oraz innych sytuacjach, gdzie dochodzi do zaburzeń pracy układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny zyskuje coraz większe uznanie w chirurgii plastycznej jako metoda rewitalizacyjna po zabiegach liposukcji, plastyce powłok brzusznych, a także w niektórych przypadkach korekcji biustu. W przypadku obrzęków limfatycznych oraz wysięków pourazowych dobre efekty przynosi odpowiednio dobrana aplikacja plastrami Kinesiology Taping, które pełnią rolę stałego drenażu limfatycznego i stanowią uzupełnienie dla drenażu manualnego.

 

Przebieg i cel drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny składa się z dwóch faz – fazy przesuwania oraz odprężenia. Podczas pierwszej z nich, za pomocą ucisku na tkankę, zaczyna się przemieszczenie płynu do proksymalnych węzłów chłonnych. Faza odprężenia z kolei objawia się ponownemu napełnieniu naczyń limfatycznych poprzez kontakt z tkanką. Celem drenażu jest regeneracja układu limfatycznego poprzez stworzenie do tego odpowiednich warunków.

 

Rodzaje masażu limfatycznego

Masaż i drenaż limfatyczny wykonuje się na różnych częściach ciała. Drenaż nóg ma usunąć obrzęk i ból w łydkach. Robi się to poprzez ugniatanie wzdłuż naczyń limfatycznych. Masaż limfatyczny twarzy natomiast służy głównie oczyszczeniu skóry z toksyn – korzysta się z niego również podczas zabiegów kosmetycznych. Drenaż rąk obejmuje całą kończynę – od dołów pachowych, po staw łokciowy, aż do śródręcza i palców. Polega na ugniataniu, uciskaniu, głaskaniu i rozcieraniu.

 

Osobom z nadwagą lub cellulitem zaleca się drenaż limfatyczny brzucha, który nie tylko usuwa tkankę tłuszczową i obrzęki lipidowe, ale również oczyszcza.

 

W Fizjobalance w Gdyni, po przeprowadzaniu dokładnego wywiadu z pacjentem jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni drenaż, tak aby skutecznie pomóc.

 

Przeciwwskazania

Należy pamiętać, aby przed każdym zabiegiem z drenażem pójść na konsultację do specjalisty, gdyż istnieje wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia drenażu limfatycznego. Są to m.in. ciąża, żylaki, zapalenie stawów, nowotwór, astma, miażdżyca, niedokrwienie serca czy zapalenie skóry. Są to tylko wybrane przez nas przykłady, dlatego zachęcamy do głębszego zapoznania się z tematem, a następnie przekazania wszystkich swoich dolegliwości specjaliście.

 

Odwiedź nasz gabinet w Gdyni

Fizjobalance jest jednym z najlepszych gabinetów fizjoterapeutycznych w Gdyni i okolicach. Dbamy o komfort i dobre relacje z pacjentami, jednocześnie skutecznie ich uwalniając od bólu i problemów zdrowotnych. Zapraszamy każdego, komu potrzebny jest kompleksowy drenaż – posiadamy do tego odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Zaufało nam wielu – przekonaj się sam!

Cennik

Zobacz również