Fizjobalance – fizjoterapeuta Gdynia

9 grudnia 2021

Siedzący tryb życia, napięte mięśnie oraz spora ilość stresu sprawiają, że spora grupa osób skarży się na dolegliwości w odcinku kręgosłupa szyjnego. Podczas wielu godzin pracy przed komputerem bardzo łatwo doprowadzić do stanu gdy nasza szyja będzie przeciążona, a jej zakres ruchowy mocny ograniczony. To jednak nie wszystkie skutki takiego stanu rzeczy. Kolejną konsekwencją może być tzw. szyjnopochodny ból głowy, znany także pod nazwą migreny szyjnej lub zespołu szyjnego górnego. Co warto wiedzieć na ten temat i jak przebiega rehabilitacja?

Przyczyny bólu głowy

Wiemy o tym, że samoistną przyczyną bólu głowy może być np. migrena lub napięcia. Czasami dolegliwości są związane z infekcją, chorobami w obrębie oczu, zatok lub chorobami naczyniowymi mózgu. W jaki sposób można jednak zidentyfikować ból, który jest związany z kręgosłupem szyjnym? Na początek warto wyjaśnić kilka kwestii.

 

 

Najlepszym sposobem na walkę z tego typu dolegliwościami jest rehabilitacja, która pomoże nam pozbyć się napięć i rozluźnić tę okolicę. Kluczowe jest ponadto pilnowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie pracy oraz aktywność fizyczna. Oprócz tego należy maksymalnie ograniczyć czas spędzany przed komputerem oraz telefonem. Konieczne jest ponadto robienie przerw w trakcie siedzenia.

Ból głowy od kręgosłupa – jak go rozpoznać?

Szacuje się, że nawet 20% nawracających bólów głowy może mieć związek z kręgosłupem. Czasami może on trwać nawet tygodniami i być powiązany ze sztywnością szyi. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój i zasugerować, że konieczna jest rehabilitacja?

 

 

Warto wspomnieć także o innych towarzyszących symptomach. Bardzo często pacjenci skarżą się na nudności, zaburzenia wzroku, zawroty głowy i drętwienie palców. Może pojawić się również dzwonienie w uszach. Oprócz szyjnopochodnego bólu głowy, przyczyny mogą wynikać m.in. z ewentualnych urazów okolicy szyjnej, lordozy szyjnej, stanów zapalnych, ucisku na nerwy czy dyskopatii szyjnej.

 

Rehabilitacja u fizjoterapeuty to najlepszy sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych. Wszystkie czynności mają na celu zmniejszenie napięcia w tej okolicy. Dobrym rozwiązaniem jest np. fizykoterapia oraz masaże. Warto zaznaczyć, że przyjmowanie środków przeciwbólowych to jedynie chwilowe rozwiązanie, które nie pomoże nam w pozbyciu się przyczyny problemu. Zaleca się ponadto wdrożenie w życie różnych metod relaksacji, które pomogą w walce ze stresem.