Fizjobalance – fizjoterapeuta Gdynia

8 października 2021

Konieczność wykonania masażu kręgosłupa najczęściej wynika z bólu wywołanego zmianami zwyrodnieniowymi. Mogą one pojawić się zarówno w odcinku szyjnym, piersiowym, jak i lędźwiowym. Dzięki zabiegom można liczyć na znaczne zmniejszenie dolegliwości oraz rozluźnienie napiętych mięśni. Aby jednak móc cieszyć się najlepszymi efektami, konieczne jest regularne powtarzanie sesji. Masaż klasyczny cieszy się największą popularnością, a przy tym można go wykonać za pomocą różnych technik.

Co warto wiedzieć na temat masażu?

Zabiegi wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę działają leczniczo zarówno na stawy, jak i tkanki miękkie. Mogą być one skupione zarówno na całym kręgosłupie, jak i jego poszczególnych odcinkach. Z uwagi na to, że ciało każdego pacjenta jest inne, dobór technik jest sprawą indywidualną. Profesjonalny masażysta nigdy nie stosuje tego samego szablonu ruchów w odniesieniu do każdej osoby, gdyż może mieć ona zupełnie inne potrzeby. Masaż pozwala jednak zarówno na rozluźnienie i odżywienie mięśni, zmniejszenie bólu, a także na uzyskanie stanu ogólnego zrelaksowania. Dodatkową korzyścią jest polepszenie krążenia limfy oraz krwi i przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Jedną z najważniejszych zalet dla wielu osób jest jednak ukojenie układu nerwowego.

Co należy robić do masażu kręgosłupa?

Większość pacjentów zwraca uwagę na to w jaki sposób przygotować się do masażu, często zapominając o bardzo istotnych zaleceniach po jego wykonaniu. O czym trzeba zatem pamiętać?

Osoby, które decydują się na masaż głównie ze względu na jego właściwości relaksacyjne, tuż po zabiegu powinny zadbać o stworzenie przestrzeni sprzyjającej utrzymaniu takiego stanu. W takim przypadku warto ograniczyć do minimum wszelkiego rodzaju aktywność, korzystając z momentu, gdy układ nerwowy jest ukojony.

Dodatkowe informacje na temat masażu

Zanim przystąpimy do masażu, fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć istnienie jakichkolwiek przeciwwskazań. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż jeśli pacjent ma problem ze stanami zapalnymi, krwiakami, tętniakami lub widoczne są zmiany skórne, zabieg nie powinien się odbyć. Kolejnym przeciwwskazaniem są takie choroby jak osteoporoza, miażdżyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, kamica nerkowa oraz epilepsja. Niewskazane jest ponadto wykonywanie masażu u osób, u których występują krwotoki.